Terenska nastava u Zagrebu – učitelj Grabar „preživio“ strujni udar

Autor: Helena Dravec, 5. 4. 2023.

STEM-obrazovanje provodi se i upoznavanjem s prošlošću tehnologije, a priliku za to imali su učenici Osnovne škole Josipa Jurja Strossmayera iz Trnave i Osnovne škole Đakovački Selci, koji sudjeluju u aktivnostima projekta „STEM – obrazovanje“. Oni su bili prva skupina za koju je održana terenska nastava u Zagrebu, a vrhunac i najzanimljiviji dio nastave nakon upoznavanja s glavnim gradom, bio je posjet Tehničkom muzeju Nikola Tesla.

Za početak – upoznali smo se s meteorologijom nekad… u vrijeme kad nije bilo digitalnih meteoroloških postaja.

… a prije Tehničkog muzeja – malo povijesti...

I opet se vraćamo Nikoli Tesli i hranimo golubove, baš kao Tesla.

A glavni dio terenske nastave je Muzej nazvan po velikanu svjetske znanosti!

Saznali smo tako da je Tesla prvi izumio daljinski upravljač (ali ne za televizor), radio, bežični prijenos energije i da se nije želio obogatiti.

Ali ono najvažnije, struja, ne može se samo objasniti, nego treba i pokazati.

Učitelja biologije Miroslava Grabara tako su „po kazni“ strpali u kavez i pustili na njega pola milijuna volti.

Učitelj Grabar preživo je neokrznut, jer riječ je o kavezu koji funkcionira kao gromobran tako da mu struja ne može ništa.

Struja je pak moderni izum i trebalo se upoznati s pretvaranjem energije kroz njezinu povijest – od vodenice do parnog stroja.

I kako su drugi poslovi, poput rudarenja ovisili o uspješnom pretvaranju energije… zato smo i posjetili rudnik

Muzej je zanimljiv, a mi smo na terenskoj nastav mnogo naučili.

Bio je prvi izlet u sklopu terenske nastave planirane u sklopu projekta „STEM – moje obrazovanje“.

Projekt je financiran sredstvima Kraljevine Norveške kroz Financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora, a u sklopu javnog poziva „Jačanje STEM vještina u osnovnim školama“.

« Svibanj 2024 »