Jačanje STEM vještina u osnovnim školama

Autor: Mirta Denić, Helena Dravec, 12. 10. 2022.

Ministarstvo regionalnog razvoja i europskih fondova u okviru programa „Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva“ objavilo je natječaj „Jačanje STEM vještina u osnovnim školama“. Osnovna škola Josipa Kozarca Semeljci, koja je nositelj projekta, sa partnerima OŠ J.J. Strossmayera Trnava, OŠ Đakovački Selci i Apenhet AS Oslo zadovoljila je na natječaju te tako osigurala sredstva za provedbu projekta. Financijska sredstva osigurana su kroz program mehanizma Euruoskog gospodarskog prostora a države donatora su Island, Kneževina Lihtenštajn i Kraljevina Norveška. Projekt naziva „STEM – moje obrazovanje“ tako će omogućiti učenicima i učiteljima triju škola da se dodatno obrazuju u STEM vještinama.
            Za provedbu projekta odobren je iznos od 2.067.652,72 kune (274.570,44 eura), a ugovor je svečano potpisan 22. srpnja 2022. godine, dok je projekt s provedbom počeo 1. rujna. Donatorski partner na samom programu „Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva“ je Norveški centar za međunarodnu suradnju i obrazovanje te ovaj projekt za tri osnovne škole iz Đakovštine financira Kraljevina Norveška.
            U projektu „STEM – moje obrazovanje“ angažirat će se i norveški partner Åpenhet AS iz Osla, koja će učiteljima osnovnih škola iz Semeljaca, Trnave i Selaca Đakovačkih pomoći u izradi posebnih nastavnih modela. Predstavnic norveškog partnera tako će posjetiti svoje partnere u Slavoniji, a odabrana skupina od 20 učitelja uključenih u projekt, sljedeće godine otići će na studijsko putovanje u Norvešku. Tamo bi se trebali upoznati s modernim načinima nastave i primjene STEM tehnologije u obrazovanju.
            Putovat će se i unutar Hrvatske pa su tako u sklopu projekta osigurana studijska putovanja za učenike u park znanosti u Oroslavlju i Tehnički muzej Nikola Tesla u Zagrebu. Organizirat će se i i posebna znanstveno-popularna predavanja iz astronomije za učenike.
            Osim toga, tu je nabava nove, suvremene opreme. Tri škole ovako će se opremiti novim interaktivnim ekranima, robotskom opremom, skenerima, 3D printerima i raznim mjernim uređajima. A oprema će se intenzivno koristiti u nastavnim i izvannastavnim aktivnostima, jer će u sklopu projekta učenici biti formirani u skupine mladih meteorologa, matematičara, fizičara te provoditi uzgoj začinskog bilja i robotičke radionice.
           U projektnim aktivnostima će sudjelovati daroviti učenici kojima standardni školski program možda ne pruža mogućnost da u potpunosti ispune svoj potencijal ili interes za STEM-om. Isto tako, sudjelovat će i učenici s poteškoćama, koji kroz ovakvo približavanje STEM-a mogu odabrati zanimanje svoje budućnosti.
           O sklopu projekta posebno će se  educirati učitelji uključeni u projekt „STEM – moje obrazovanje“, koje će vanjski stručnjaci educirati o radu s darovitim i učenicima s poteškoćama u razvoju te kako ih prepoznati.
            Projekt „STEM – moje obrazovanje“ traje do kraja studenog 2023. godine, a svi uključeni učitelji i učenici omogućit će da osnovne škole u Semeljcima, Trnavi i Selcima Đakovačkim zainteresiraju svoje nadolazeće generacije za daljnje obrazovanje u zanimanjima budućnosti.

« Svibanj 2024 »