Intervju s Norom Filić

Autor: Mirjana Kuić, 8. 4. 2022.

Jučer je nastava u 7. razredu započela drugačije nego drugih dana. Sedmaši su već ranim jutrom bili užurbani jer su prije početka prvog sata trebali postaviti scenu dočeka. Zajedno sa svojom razrednicom Kristinom Radašinović uspjeli su dočekati i ugodno iznenaditi učenicu Noru Filić koja se vratila s Europskog prvenstva za mlade u Jiu-jitsu. Nora je već ranije sudjelovalla u natjecanjima, a najbolji je svoj uspjeh ostvarila prije nekoliko dana osvojivši srebrnu medalju. Čestitkama i željama za novim uspjesima pridružili su se ravnateljica Nada Denić te svi ostali nastavnici i djelatnici škole. Nestrpljivo smo iščekivali Norin povratak, a svojim je povratkom u školu donijela neku pozitivnu i pokretačku energiju. Naravno da smo iskoristili priliku za razgovor kojeg vam donosimo u obliku intervjua.

1. Nora, uvjereni smo da sve zanima od kada si se počela baviti ovim neobičnim sportom?

U klub Factory Đakovo učlanila sam se kad sam imala 4 godine. U obitelji su se sestra i otac već bavili tim sportom te sam se i ja pridružila.

2. Budući da već imaš poprilično iskustva u natjecanjima, pretpostavljamo da ti ovo nije jedina medalja. Koliko ih sada imaš u kolekciji?

Do sada sam na različitim natjecanjima osvojila 24 medalje i to 20 zlatnih i 4 srebrne.

3. Koji ti je bio najveći uspjeh do osvajanja ove medalje?

Natjecanje u Dublinu koje je također bilo Europsko prvenstvo. Održano je 2019. godine.

4. Na koji se način pripremaš za natjecanja?

Za natjecanja se pripremam treninzima kojima pojačavam kondiciju. Ponekad je potrebno pripaziti i na prehranu jer se natjecanje provodi u kategorijama ne samo po dobi već i po težini.

5. Do mjesta natjecanja često je dug put. Kako utječe na tebe takvo putovanje?

Putovanje je zamorno jer ako idemo avionom tada je potrebno presjedati i ponekad dugo traje, ali tu su i ostali članovi kluba i ostali iz Hrvatske te je i zanimljivo. Iz mog je kluba na natjecanje išao i Vlado Blažević, a sveukupno nas je bilo 11 iz Hrvatske.

6. U nekoliko nam rečenica ispričaj kako je natjecanje proteklo.

Europsko prvenstvo za mlade u jiu-jitsu trajalo je od 1.4. – 3.4. Održavalo se u Heraklionu koji je na Kreti. Ukupno sam sudjelovala u četiri borbe. U 1. borbi protivnica je bila iz Mađarske i nju sam lako svladala. U 2. borbi sam protivnicu iz Grčke također bez poteškoća svladala, premda ne tako lako kao suparnicu u 1. borbi. U 3. borbi suparnica je također bila iz Grčke i bila mi je skoro pa ravnopravna, ali sam ju uspjela svladati. U 4. borbi suparnica je bila iz Francuske. Bila je to Sana Ndiaya. Imala sam želju za pobjedom iako sam već tijekom borbe imala osjećaj da vjerojatno neću uspjeti i tako je i bilo. Osvojila sam srebrnu medalju i to mi je do sada najveći uspjeh.

7. Koje natjecanje je sljedeće koje te čeka?

U Puli će 23. travnja započeti natjecanje na kojemu ću sudjelovati. To je Pula Jiu-JItsu Open 2022.

8. Kakve si dojmove ponijela iz Grčke?

U Grčkoj sam bila prvi put. S obzirom na to kako je Grčka predstavljena očekivala sam više, ali vremena za razgledavanje baš i nisam imala.

9. Bi li i drugima preporučila bavljenje sportom?

Da, naravno da bi se svi trebali baviti sportom ili bar nekim oblikom tjelovježbe. Osim treninga i natjecanja za koja se pripremamo tu je i druženje te sklapanje novih poznanstava i prijateljstava.

Nora je odlična sugovornica jer je razgovor tekao lako, a osim ovih odgovora otkrila je i kako joj ponekad teško pada kad mora pripaziti na prehranu. Saznali smo i da kao znak predaje nitko ne maše bijelom zastavom već to daje do znanja dodirom po ruci. Želimo joj da što rjeđe daje takve znakove, da ostvari još značajnije uspjehe te da ostane komunikativna i pozitivnog stava.

« Svibanj 2024 »