Posjet Vukovaru

Autor: Ivana RAMČIĆ, 28. 5. 2015.

Dana 27. i 28. svibnja, osmaši naše škole posjetili su Vukovar kao dio terenske nastave uz pratnju razrednice i ravnateljice.

Domovinski rat i Bitka za Vukovar bile su teme prezentacije koju su pogledali.

Govorilo se o razlozima rata i njegovim posljedicama. Svoje znanje obogatili  su informacijama o  ratnim zločinima, brojnim važnim datumima, brojevima branitelja, ranjenika i ubijenih. Razgledali su centar grada, Gradski muzej i Mjesto sjećanja Vukovarske bolnice 1991. godine.

U Gradskom muzeju mogli su vidjeti daleko u prošlost Vukovara, a u bolnici uvjete liječenja ranjenika. Saznali su da je bolnica bila stalno granatirana te da su tako liječnici i pacijenti bili u velikoj opasnosti. Na sreću nekoliko granata nije eksplodiralo već samo načinilo rupe. Posjetili su Memorijalni centar  Vukovar uz pratnju djelatnika JU „MCDR“. Na Ovčari su pogledali predmete pogubljenih osobe među kojima je bilo mladića, žena, trudnica, ali i onih starih koji su bili potpuno nemoćni.

O važnosti mira učili su uz prezentaciju „Škola mira“. Učenici su najviše uživali u razgledavanju centra grada, oklopnih vozila i oružja. Posebno su im bile zanimljive bombe koje su bile izrađene od plinskih boce zbog nestašice oružja i municije. Svoje su znanje o Domovinskom ratu provjerili u kvizu. Predstavnici osmog razreda bili su Gabrijela Dramac i Borna Vardić. Njihovo znanje i znanje njihove ekipe pokazalo se velikim te su pobijedili protivnički tim. Svi su kući ponijeli lijepe uspomene na Vukovar i njegovu tešku prošlost.

Fotografije možete pogledati u foto-galeriji.

Tekst napisala Mirela Farkaš, učenica VIII. razreda