Miriam Leovac- djevojka u muškom sportu

Autor: Senka Klemen, 23. 6. 2014.

Miriam Leovac učenica je (sad već bivšeg) osmog razreda u Selcima Đakovačkim. Na prvi pogled vrlo nježna i plaha, ali iza te se vanjštine krije djevojka s kojom se baš ne biste htjeli „zakačiti“. Miriam trenira karate i to od prvog razreda osnovne škole.

Na pitanje otkud baš karate, jer je to sport koji svi manje-više vežemo uz muški rod, ona spremno odgovara da je prijatelj iz razreda počeo trenirati pa je to poželjela i ona. Svoju je želju rekla mami koja je na tu želju reagirala dobro te ju podržala u toj odluci.

- Treninzi su skoro svaki dan, a natjecanja su vikendom. Na treninge me vozi mama. Osim toga pred natjecanje se kod kuće pripremam i sama jer moram biti u dobroj fizičkoj formi, kaže Miriam.

Iako je karate sport u kojem jednako uspješni mogu bitii cure i dečki, cura je ipak manje. Međusobno se ne natječu službeno, ali se povremeno znaju boriti na treninzima kad im dečki malo popuštaju. Do danas je Miriam osvojila preko šezdeset medalja te sudjelovala na državnim natjecanjima na kojima je ostvarila zapažene rezultate, a među  ostalima i drugo, treće, dva puta peto i sedmo mjesto. Osim toga obišla je cijelu Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu te Srbiju te stekla mnoge prijatelje s kojima je ostala u kontaktu. Za karate kaže da je težak sport u kojem je vrlo važna snaga, brzina i koncentracija, važno je imati dobre reflekse jer je jako puno pokreta koje moraš znati.

- Trenutno imam smeđi pojas, a u karateu planiram napredovati te se i dalje natjecati, kaže Miriam i dodaje da joj je velika želja dogurati do reprezentacije te biti trenerica ili sutkinja.

Miriam je odlikašica te svoje školske obveze uspješno kombinira s treninzima. Na pitanje kako njezini prijatelji reagiraju na njezin izbor sporta kaže da na to ne obraćaju previše pozornost. Iako ne voli nasilje i nije bila u prilici da se mora braniti kaže da bi naučene vještine koristila samo u samoobrani.

- Sada se ne bojim protivnika, dam sve od sebe, a ponekad i na protivnikovom licu mogu pročitati boji li se on i o kakvom se protivniku radi, kaže Miriam.

Klub u kojem trenira  je Karate klub Đakovo, treninzi su svaki dan, a traju sat pol vremena. Osim karatea Miriam voli i rukomet, filmove i serije. Vremena u kojem su muškarci vladali muškim  sportovima, davno su iza nas. Uspjeh ove mlade djevojke je tek početak, a mi joj želimo puno sreće i uspjeha i dalje.