„Tko čita (ne) skita“

Autor: Danijel Mazur, 21. 10. 2013.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige koji se ove godine odvija pod sloganom „Tko čita (ne) skita“, razgovarali smo s našim učenicima o knjigama koje su im najbliže,a to su školske lektire. Članovi  novinarske skupine naše škole napravili su kratko istraživanje o tome koliko današnja djeca čitaju.

Napravili su anketu u kojoj je sudjelovalo  četrdeset učenika od petog do osmog razreda, jednostavno ih upitavši čitaju li lektire. Anketa je pokazala da 50% ispitanih učenika redovno i s razumijevanjem čita lektiru. Ostalih 50% lektiru čita neredovito,preskačući stranice.

Učenicu Teu  pitali smo čita li lektire i koja joj je najdraža. Tea nam je odgovorila da čita lektire i da joj je najdraža „Moj tata spava s anđelima“ jer se radi o ratu. Na pitanje o tome kakve lektire voli čitati rekla je da voli čitati pustolovne lektire. Samim time najdraži joj je lik pustolovni Koko,a sama bi voljela čitati knjige o životu svojih prijatelja. Dok Tea sama čita i sastavlja lektire sedmašica Mara nam je priznala da lektire baš i ne voli čitati. Ipak, u sjećanju joj je ostala lektira „Vlak u snijegu“ jer je zanimljiva,a Ljuban iz iste lektire, joj je najdraži lik. Kaže da ne voli preduge lektire,ali da sadržaj sastavlja sama. „Vlak u snijegu“ najdraža je knjiga i Danijeli,a ona kao i Tea voli pustolovne lektire iako bi jednog dana voljela da na popisu lektire osvane i knjiga o Justinu Bieberu. U razgovoru s osmašicom Anom i sedmašima Marijom i Bornom saznali smo da su njima lektire dosadne i da ih ne čitaju redovno. I njima je u sjećanju ostao „Vlak u snijegu“,a od pročitanih lektira Ani se svidio i „Bijeli klaun“ jer zrači optimizmom. Iako su im lektire dosadne,kažu da su i poučne te da bi rado  čitali lektire o problemima u ljubavi i između djece,a Ana bi čitala izmišljene, nestvarne i fantastične lektire. Svi troje kažu da se pri pisanju lektire služe  internetom.

Kad je o knjigama riječ nema bolje osobe da nam prokomentira  ovu temu od osobe koja je većinu svog dana okružena knjigama, a to je naša knjižničarka, gospođa Ankica Karakaš Radošević.

-Posuđuju li učenici samo lektire ili posuđuju i neke druge knjige?

- Učenici uglavnom posuđuju lektire,a od ostalog časopise Meridijan, Drvo znaja i časopis Unikat.

-Dolaze li učenici često u knjižnicu i što u njoj rade?

-Osim posuđivanja knjiga učenici u knjižnici najčešće čitaju časopise,rade istraživanja za pojedine predmete ili seminare,izrađuju plakate ili pišu domaće zadaće.

Mi se slažemo s izjavom koju je  nekada davno rekao slavni Miguel de Cervantes „Nema knjige, a da se u njoj nešto dobro ne nađe.“ I stoga nam je drago da je naše malo istraživanje pokazalo  da u vremenu interneta i televizije još uvijek ima djece koja vole čitati.