Vukovar

Autor: Ivana RAMČIĆ, 13. 11. 2015.

Osmi razredi naše škole, 3. i 4. studenog 2015. godine posjetili su Vukovar kao dio terenske nastave. Više možete pročitati pod opširnije, a fotografije pogledajte u Foto-galeriji.

U utorak, 3. studenog, u jutarnjim satima krenuli smo u posjet GRADU HEROJU. Stigli smo oko 9 sati, a prvo mjesto koje smo posjetili je bio dom Lavoslava Ružičke gdje nam je održano predavanje o nastanku rata i samom ratu. Poslije predavanja smo išli na ručak, a nakon toga do vukovarske bolnice gdje smo se upoznali s događanjima i mukama koje su ozlijeđeni i medicinsko osoblje pretrpjeli tijekom Domovinskog rata. Imali smo viška vremena pa smo otišli do dvorca Eltz gdje smo naučili nešto o povijesti obitelji Eltz. Zatim nas je vodič odveo do ušća rijeke Vuke u Dunav gdje se nalazi spomenik stradalima u Domovinskom ratu. Budući da smo bili umorni, otišli smo u hostel prijavit se u svoje sobe i malo se odmoriti kako bismo mogli nastaviti dalje. U hostelu smo pogledali dokumentarac o ratu. Imali smo čast posjetiti novootvoreni Muzej vučedolske kulture. To je bio završetak razgledavanja za taj dan. Nakon večere u hostelu, spremili smo se za izlazak u disco gdje smo se dobro proveli. U svojim sobama smo se zabavljali i jeli slatkiše te oko ponoći otišli na spavanje jer nas je čekao još jedan naporan dan. Sljedećeg dana smo se probudili oko 7 sati. Doručkovali smo i uputili se na  groblje gdje smo vidjeli Zračni križ, grobove poginulih i bijele križeve koji predstavljaju žrtve rata. Potom smo stigli do spomendoma Ovčara gdje smo vidjeli hangar u kojem su ljudi iz bolnice bili mučeni. Nekoliko kilometara dalje smo vidjeli masovnu grobnicu te smo se pomolili za sve žrtve Domovinskog rata. Provezli smo se Trpinskom cestom (GROBLJEM TENKOVA) i Kukuruznim putem (PUTEM SPASA). U vojarni smo upoznali oružje kojim su naši branitelji branili GRAD HEROJ. Poslije ručka smo otišli prošetati centrom grada. Za završetak našeg posjeta GRADU HEROJU imali smo kviz u kojem su nas predstavljale  učenice 8.a i 8.b razreda i osvojile 3. mjesto. Oko 16 sati krenuli smo svojim kućama puni lijepih uspomena, novih prijateljstava te suosjećanja s onime što je Vukovar pretrpio od 1991. do 1995. godine.